NEWSFILTER


Červen 2025




Prosinec 2024


          Listopad 2024



Září 2024







Červen 2024









Květen 2024


Březen 2024



Leden 2024


Listopad 2023

ČESKO A SLOVENSKO PŘIPRAVUJÍ NĚKOLIK DOHOD O VZÁJEMNÉ SPOLUPRÁCI

V úterý 10. června se v Topoľčiankách uskutečnilo bilaterální jednání ministrů zahraničních věcí České republiky a Slovenska. Jan Lipavský a Juraj Blanár ocenili připravovanou dohodu o spolupráci záchranných složek v příhraničních regionech. Podle Blanára obě země zároveň pokročily v jednáních o vzájemném uznávání elektronických receptů. Český ministr doplnil, že se finalizuje i smlouva o policejní spolupráci a připravují se společné obranné projekty.

Slovenský ministr zahraničí poděkoval České republice za pomoc při letošním šíření slintavky a kulhavky – čeští hasiči se podíleli na dekontaminaci a Česko Slovensku zapůjčilo mobilní jatka.

Podle Lipavského není vzhledem k blížícím se říjnovým volbám do Poslanecké sněmovny vhodné obnovovat mezivládní konzultace. Obě země však nadále spolupracují v oblastech, které je spojují (ČTK, Sme).


KŘETÍNSKÉHO EPH ZÍSKAL VĚTŠINOVÝ PODÍL VE SLOVENSKÝCH ELEKTRÁRNÁCH

Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského získal dvoutřetinový podíl ve Slovenských elektrárnách poté, co odkoupil třetinu akcií od italské firmy Enel. Slovensko si ponechává zbylou třetinu. Přestože byly Slovenské elektrárny ještě v roce 2022 nejztrátovější firmou v zemi, v následujícím roce se díky spuštění třetího bloku jaderné elektrárny Mochovce staly nejziskovější. Tento obchod posiluje český vliv ve slovenské energetice a ilustruje úzké ekonomické propojení mezi oběma zeměmi (Forbes, Reuters).


TÝDEN ČESKO-SLOVENSKÉ VZÁJEMNOSTI

Od 28. října do 3. listopadu 2024 proběhla akce s cílem posílit historické, kulturní a společenské vazby mezi Českou republikou a Slovenskem. Svaz měst a obcí ČR ve spolupráci se Združením měst a obcí Slovenska naplánovaly symbolické vyvěšení vlajek partnerských měst na budovách městských a obecních úřadů. Cílem této akce bylo oživit spolupráci a partnerské vztahy, například v oblasti životního prostředí, energetiky či regionálního rozvoje (SMOČR, ZMOS).



ZASEDÁNÍ ČESKO-SLOVENSKÉ MEZIVLÁDNÍ KOMISE PRO PŘESHRANIČNÍ SPOLUPRÁCI

21. zasedání Česko-slovenské mezivládní komise pro přeshraniční spolupráci se věnovalo tématům, jako jsou krizové plánování a civilní ochrana, činnost operačního střediska při mimořádných událostech, zhodnocení programu Interreg nebo budoucnost politiky soudržnosti po roce 2027.

Na zasedání byly prezentovány mimo jiné společné aktivity slovenského Hasičského a záchranného sboru a Hasičského záchranného sboru České republiky. Sdílené poznatky a zkušenosti, zejména z oblasti operačního řízení a požární prevence, představovaly přínos pro obě strany.

Komise pro přeshraniční spolupráci vznikla již v roce 2000 s cílem vytvářet příznivé podmínky pro podnikání a další hospodářské aktivity v rámci česko-slovenské spolupráce (MMR).


FÓRUM PRO SMART AGENDU: ČESKO -SLOVENSKÁ SPOLUPRÁCE V OBLASTI SMART CITIES

Ve Staré Lesné na Slovensku proběhla konference zaměřená na česko-slovenskou spolupráci v oblasti chytrých měst, které se zúčastnilo 130 zástupců firem, municipalit, krajských institucí a dalších orgánů veřejné správy z obou zemí. Akce se konala v rámci Projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED).

Konference poskytla prostor pro představení inovativních řešení českých firem, doplněná o příklady dobré praxe z českých měst v oblasti Smart Cities. Zdůrazněna byla také spolupráce Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, agentury CzechInvest, ČVUT v Praze a dalších českých institucí se slovenskými partnery na projektech Interreg a Horizon Europe zaměřených na chytrá města.

Mezi slovenské partnery patří například Ministerstvo investic, regionálního rozvoje a informatizace SR (MIRRI), Svaz měst a obcí Slovenska (ZMOS) a Žilinská univerzita (MZV CZ).


ÚTOK NA PREMIÉRA FICA

Při výjezdním zasedání vlády v Handlové byl 15. května spáchán atentát na slovenského premiéra Roberta Fica. Útočník ho několikrát postřelil. Politologové Jan Charvát a Aleš Michal dávají útok do souvislosti s dlouhodobou polarizací a radikalizací slovenské společnosti. Čeští političtí představitelé atentát jednoznačně odsoudili. Premiér Petr Fiala ujistil slovenské občany, že Česká republika stojí v těchto těžkých chvílích pevně na jejich straně (ČTK1, ČTK2).


POZASTAVENÍ MEZIVLÁDNÍCH JEDNÁNÍ 

Český premiér Petr Fiala oznámil, že v nadcházejících měsících neproběhnou mezivládní konzultace se Slovenskem. Důvodem jsou zásadní rozdíly v postojích obou zemí k zahraničněpolitickým otázkám. Česká vláda považuje za problematické například nedávné setkání slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára s jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

"Kvůli krokům, které premiér Fico spolu s ministrem Blanárem podnikli, se česká vláda rozhodla zrušit společná jednání s naší vládou. Je to obrovská ostuda a poškození vzájemných vztahů," uvedl v prohlášení Michal Šimečka (ČTK). 


SETKÁNÍ EXPERTŮ Z MINISTERSTEV REGIONÁLNÍHO ROZVOJE

Odborníci z Ministerstva investic, regionálního rozvoje a informatizace Slovenské republiky uspořádali v Bratislavě neformální, ale významnou diskusi. Společně s kolegy z Ministerstva pro místní rozvoj České republiky debatovali o budoucnosti politiky soudržnosti po roce 2027 (MIRRI).



NÁVŠTĚVA NOVĚ ZVOLENÉHO SLOVENSKÉHO PREMIÉRA R. FICA V PRAZE

Tradiční povolební setkání premiérů tentokrát vzbudilo mimořádnou pozornost médií. Jedním z hlavních důvodů byly názorové rozpory během předvolební kampaně na Slovensku, kdy Robert Fico kritizoval české politiky a obviňoval je ze zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska. Postoj slovenského premiéra k Evropské unii a válce na Ukrajině vyvolal kritiku nejen mezi českými politiky, ale i ve veřejnosti. Několik desítek jeho odpůrců vyjádřilo svůj nesouhlas protestem při jeho příjezdu do sídla české vlády. Navzdory napjaté atmosféře se premiéři během jednání dohodli na pokračování tradice společných zasedání vlád (ČTK). 

Vytvořte si webové stránky zdarma!