NEWSFILTER
Červen 2025
Prosinec 2024
Listopad 2024
Září 2024
Červen 2024
Květen 2024
Březen 2024
Leden 2024
Listopad 2023
ČESKO A SLOVENSKO PŘIPRAVUJÍ NĚKOLIK DOHOD O VZÁJEMNÉ SPOLUPRÁCI
V úterý 10. června se v Topoľčiankách uskutečnilo bilaterální jednání ministrů zahraničních věcí České republiky a Slovenska. Jan Lipavský a Juraj Blanár ocenili připravovanou dohodu o spolupráci záchranných složek v příhraničních regionech. Podle Blanára obě země zároveň pokročily v jednáních o vzájemném uznávání elektronických receptů. Český ministr doplnil, že se finalizuje i smlouva o policejní spolupráci a připravují se společné obranné projekty.
Slovenský ministr zahraničí poděkoval České republice za pomoc při letošním šíření slintavky a kulhavky – čeští hasiči se podíleli na dekontaminaci a Česko Slovensku zapůjčilo mobilní jatka.
Podle Lipavského není vzhledem k blížícím se říjnovým volbám do Poslanecké sněmovny vhodné obnovovat mezivládní konzultace. Obě země však nadále spolupracují v oblastech, které je spojují (ČTK, Sme).
KŘETÍNSKÉHO EPH ZÍSKAL VĚTŠINOVÝ PODÍL VE SLOVENSKÝCH ELEKTRÁRNÁCH
Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského získal dvoutřetinový podíl ve Slovenských elektrárnách poté, co odkoupil třetinu akcií od italské firmy Enel. Slovensko si ponechává zbylou třetinu. Přestože byly Slovenské elektrárny ještě v roce 2022 nejztrátovější firmou v zemi, v následujícím roce se díky spuštění třetího bloku jaderné elektrárny Mochovce staly nejziskovější. Tento obchod posiluje český vliv ve slovenské energetice a ilustruje úzké ekonomické propojení mezi oběma zeměmi (Forbes, Reuters).
TÝDEN ČESKO-SLOVENSKÉ VZÁJEMNOSTI
Od 28. října do 3. listopadu 2024 proběhla akce s cílem posílit historické, kulturní a společenské vazby mezi Českou republikou a Slovenskem. Svaz měst a obcí ČR ve spolupráci se Združením měst a obcí Slovenska naplánovaly symbolické vyvěšení vlajek partnerských měst na budovách městských a obecních úřadů. Cílem této akce bylo oživit spolupráci a partnerské vztahy, například v oblasti životního prostředí, energetiky či regionálního rozvoje (SMOČR, ZMOS).
ZASEDÁNÍ ČESKO-SLOVENSKÉ MEZIVLÁDNÍ KOMISE PRO PŘESHRANIČNÍ SPOLUPRÁCI
21. zasedání Česko-slovenské mezivládní komise pro přeshraniční spolupráci se věnovalo tématům, jako jsou krizové plánování a civilní ochrana, činnost operačního střediska při mimořádných událostech, zhodnocení programu Interreg nebo budoucnost politiky soudržnosti po roce 2027.
Na zasedání byly prezentovány mimo jiné společné aktivity slovenského Hasičského a záchranného sboru a Hasičského záchranného sboru České republiky. Sdílené poznatky a zkušenosti, zejména z oblasti operačního řízení a požární prevence, představovaly přínos pro obě strany.
Komise pro přeshraniční spolupráci vznikla již v roce 2000 s cílem vytvářet příznivé podmínky pro podnikání a další hospodářské aktivity v rámci česko-slovenské spolupráce (MMR).
FÓRUM PRO SMART AGENDU: ČESKO -SLOVENSKÁ SPOLUPRÁCE V OBLASTI SMART CITIES
Ve Staré Lesné na Slovensku proběhla konference zaměřená na česko-slovenskou spolupráci v oblasti chytrých měst, které se zúčastnilo 130 zástupců firem, municipalit, krajských institucí a dalších orgánů veřejné správy z obou zemí. Akce se konala v rámci Projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED).
Konference poskytla prostor pro představení inovativních řešení českých firem, doplněná o příklady dobré praxe z českých měst v oblasti Smart Cities. Zdůrazněna byla také spolupráce Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, agentury CzechInvest, ČVUT v Praze a dalších českých institucí se slovenskými partnery na projektech Interreg a Horizon Europe zaměřených na chytrá města.
Mezi slovenské partnery patří například Ministerstvo investic, regionálního rozvoje a informatizace SR (MIRRI), Svaz měst a obcí Slovenska (ZMOS) a Žilinská univerzita (MZV CZ).
ÚTOK NA PREMIÉRA FICA
Při výjezdním zasedání vlády v Handlové byl 15. května spáchán atentát na slovenského premiéra Roberta Fica. Útočník ho několikrát postřelil. Politologové Jan Charvát a Aleš Michal dávají útok do souvislosti s dlouhodobou polarizací a radikalizací slovenské společnosti. Čeští političtí představitelé atentát jednoznačně odsoudili. Premiér Petr Fiala ujistil slovenské občany, že Česká republika stojí v těchto těžkých chvílích pevně na jejich straně (ČTK1, ČTK2).
POZASTAVENÍ MEZIVLÁDNÍCH JEDNÁNÍ
Český premiér Petr Fiala oznámil, že v nadcházejících měsících neproběhnou mezivládní konzultace se Slovenskem. Důvodem jsou zásadní rozdíly v postojích obou zemí k zahraničněpolitickým otázkám. Česká vláda považuje za problematické například nedávné setkání slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára s jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem.
"Kvůli krokům, které premiér Fico spolu s ministrem Blanárem podnikli, se česká vláda rozhodla zrušit společná jednání s naší vládou. Je to obrovská ostuda a poškození vzájemných vztahů," uvedl v prohlášení Michal Šimečka (ČTK).
SETKÁNÍ EXPERTŮ Z MINISTERSTEV REGIONÁLNÍHO ROZVOJE
Odborníci z Ministerstva investic, regionálního rozvoje a informatizace Slovenské republiky uspořádali v Bratislavě neformální, ale významnou diskusi. Společně s kolegy z Ministerstva pro místní rozvoj České republiky debatovali o budoucnosti politiky soudržnosti po roce 2027 (MIRRI).
NÁVŠTĚVA NOVĚ ZVOLENÉHO SLOVENSKÉHO PREMIÉRA R. FICA V PRAZE
Tradiční povolební setkání premiérů tentokrát vzbudilo mimořádnou pozornost médií. Jedním z hlavních důvodů byly názorové rozpory během předvolební kampaně na Slovensku, kdy Robert Fico kritizoval české politiky a obviňoval je ze zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska. Postoj slovenského premiéra k Evropské unii a válce na Ukrajině vyvolal kritiku nejen mezi českými politiky, ale i ve veřejnosti. Několik desítek jeho odpůrců vyjádřilo svůj nesouhlas protestem při jeho příjezdu do sídla české vlády. Navzdory napjaté atmosféře se premiéři během jednání dohodli na pokračování tradice společných zasedání vlád (ČTK).